Anasayfa Araç Sorgulama Trafik Sorgulama Araç Noter Satışı Devir İşlemleri

Son Yorumlar

 • Yukarıda açık bir şekilde (plaka üzerinde karakteri değiştirme potansi... Devamı...
  03.12.2018
 • Aracın trafiğe çıkış tarihi 13.04.2010.her muayene tarihinde muayenesi... Devamı...
  23.11.2018
 • İzmir den Çanakkale ye devamlı gidip geliyorum yollarda hız limitlerin... Devamı...
  12.10.2018
 • randevu almak için tuvturk telefonlarını aradığımda bir bayan çıkıp 22... Devamı...
  10.10.2018
 • Bozkır Konyanın en eski ilçesi olmasına rağmen araç Muayene istasyonu ... Devamı...
  25.08.2018
 • muayenesi bitmiş olan aracımın almış olduğum randevü tarihine kadar ar... Devamı...
  12.08.2018
 • Selamün aleyküm 2015 yılında faturası kesilmiş ancak plaka çıkarılmamı... Devamı...
  04.08.2018
 • E devlet şifresi Devamı...
  26.07.2018
Reklam
PDF Yazdır e-Posta

ARAÇ NOTER SATIŞI DEVİR İŞLEMLERİ

arac-noter-satisi-islemleri

​Türkiye Noterler Birliği (TNB), Araç Tescil Sistemi (ARTES) projesi ile birlikte bugüne dek Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen araç sicil ve tescil ile ilgili işlemleri hem zamandan hem de paradan tasarruf ederek vatandaşlara sunacak. Kısaca araç satış-devir işlemlerinde tüm işlemler emniyete gitmeden noterden halledilebilecek. Aşağıda detayları belirtilen hususlarla ilgili vatandaşa daha kolay hizmet verecek şekilde kolaylıklar gün gün getirilmektedir.

Tescili Yapılmış Araçların ARAÇ NOTER SATIŞI NASIL YAPILIR?

NOTER ÖNCESİ YAPILACAK HAZIRLIKLAR

Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Cezası Kontrolü: Aracın vergi ya da trafik cezası borcu bulunması satışına engel bir durumdur. Satışın yapılabilmesi için eskiden istenen MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) İlişik Kesme Belgesine (Borcu Yoktur Yazısı) elektronik sistemde gerek bulunmamaktadır. Ancak Noterler satış işlemi sırasında sadece araca ait vergi borcunun olup olmadığını sistemden görebilirler. Borcun nereden kaynaklandığı ve tutarı konusunda bilgi sistem tarafından verilmediği için ayrıntılı bilgi vatandaşa verilemez. Bu sebeple; Trafik Ceza Sorgulama linkini tıklayarak aracın vergi ya da ceza borcu olup olmadığını nasıl kontrol edeceğinizi öğrenebilir ilgili linki tıklayarak sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Araca ait vergi borcunun olması durumunda satışın hemen yapılabilmesi için ödemelerin, Gelir İdaresi Başkanlığının internet vergi dairesinden ya da elektronik ortamda işlem yapan anlaşmalı banka veya vergi dairelerinden yapılması işleminizi hızlandıracaktır.

tuvturk-muayene-sorgulama

Araç Muayene Sorgulama: Araç Muayenesinin olmaması satışa ve tescile engel bir durum teşkil etmektedir. Satılan aracın muayenesinin bulunmaması durumunda, her türlü hukuki ve cezai sorumluluk alıcıya geçeceği için aracın muayenesinin olup olmadığını kontrol edilmelidir. Kontrol sorumluluğu alıcı ve satıcıya aittir. TÜVTURK sistemi ile yapılan muayeneleri Araç Muayene Sorgulama linkini tıklayarak sorgulama işleminin nasıl yapıldığını öğrenebilir ilgili linki tıklayarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu sistem dışında yapılan muayeneleri ve faturalı araç alımlarında geçerli olan ilk muayene geçerlilik sürelerini aracın trafik belgesi üzerinden kontrol ediniz. Not: Trafikten çekmeli ve Yurtdışına çıkarma amaçlı satışı yapılan araçlarda muayene ve sigorta kontrolü zorunluluğu yoktur.

 

trafik-sigortasi-sorgulama

Zorunlu Trafik Sigortası Kontrolü: Zorunlu trafik sigortasının olmaması satışa ve tescile engel bir durum değildir. Ancak aracın sigortasının olmaması durumunda alıcı sigortasız aracı trafiğe çıkarmak ile ilgili her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu üzerine almış olacaktır. Bu yüzden alıcı, aldığı aracın sigortasını sigorta poliçesi üzerinden ya da Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama linkini tıklayarak nasıl yapıldığını öğrenebilir ve ilgili linki tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Satın alınan aracın eski Zorunlu Trafik Sigortası 10 gün geçerlidir. Alıcının, satın aldığı arac için 10 gün içerisinde zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. İstisnai bir durum olarak Trafikten çekmeli ve Yurtdışına çıkarma amaçlı yapılan satışlarda, aracın muayene ve sigorta kontrol zorunluluğu bulunmamaktadır.

 

Adres kayıt sisteminde sorgulama: 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren hem araç satış sözleşmesinde kullanılacak adres hem de Tescil Belgesinin postalanacağı adres Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Adres Kayıt Sisteminden elektronik ortamda alınacağından tarafların adreslerinin bu sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Bu yüzden; TC Kimlik No Doğrulama adresinden sisteme kayıtlı olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz. Bunun nasıl yapıldığını öğrenmek için TC Kimlik ile Adres Doğrulama linkini tıklayınız. Adres sistemde kayıtlı değil ise ilçe nüfus müdürlüklerinden işletilmelidir.

arac-noter-satisi-icin-gereken-belgeler

Noter Satış Gerekli Belgelerin hazır edilmesi: Tescil Belgesi (Ruhsat) veya Tescile İlişkin Geçici Belge,Trafik Belgesi,T.C.Kimlik Numarası,Geçerli Kimlik Belgesi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Avukat Kimliği, Pasaport),İşlem Vekaleten yapılacak ise vekaletnameler,Firma için vergi numarası,Yabancılar için vergi numarası,Satış türlerine göre istenebilecek diğer belgeler,bazı durumlarda plaka

 

Noter Satış Masrafı Bedelinin hazır edilmesi:

Noter Satış Masrafı için linki tıklayınız.

DİKKAT: Araç satışa engel durum olup olmadığını kontrol etmeden önce araç bedelini satıcıya aktarılmaması hususuna önem verilmelidir.

 

NOTERLİKTE YAPILACAK İŞLEMLER

Noter Satış Gerekli Belgelerin Kontrolü: Gerekli tüm belgeler noter tarafından kontrol edilir, eksiklik ya da hata olması durumunda tamamlatılmak üzere taraflara bilgi verilir. Eksik belge ile işlem yapılamaz. Araç Noter Satış, devir, tescil için Gerekli Belgeler yukarıdadır.

Alıcı ve satıcıların kimlik ve hukuki ehliyetlerinin kontrolü: Alıcı ve satıcıların kimlikleri Kimlik Paylaşım Sisteminden sorgulanır. Hukuki ehliyetleri ise noterlik mevzuatı gereği sorgulanarak işleme devam kararı noter yetkilisi veya noter tarafından verilir.

Aracın satış devir ve tesciline engel bir durumu olup olmadığının kontrolü: Verilen bilgilere göre araç sicil bilgilerine elektronik ortamda ulaşılarak satış, devir ve tesciline engel bir durum olup olmadığı noter yetkilisi tarafından kontrol edilir. Sorun olması durumunda satıcı ya da alıcı ilgili birimlere yönlendirilir. Bilgi güvenliği ve mahrumiyeti açısından sorgulama için plaka haricinde araç tescil belgesine de ihtiyaç vardır. Her türlü araç sorgulaması elektronik olarak kayıt altına alındığından satış ve devir amacı dışına sorgulama yapılamaz. Bu yüzden bilgi almak amaçlı noterliklerde işlem yaptırılamaz.

Satış sözleşmesinin hazırlanması: Kontrollerin ardından satış ve devir sözleşmesi noter yetkilisi tarafından elektronik ortamdaki bilgiler esas alınarak hazırlanır. Araç bilgilerine, Kimlik Paylaşım Sistemi bilgilerine, Adres Kayıt Sistemi bilgilerine noter tarafından müdahale imkanı yoktur. Sözleşme üç nüsha halinde hazırlanır.

arac-noter-satisi

Tarafların ve noterin sözleşmeyi imzalaması: Sözleşme taraflarca okunarak imzalanır. Ardından noter tarafından imzalanarak satış işlemine geçirilir.

 

Satışın ve aynı anda tescil işleminin yapılması: Satışın tamamlanabilmesi sözleşmeye ait tüm bilgilerin elektronik ortamda sicile gönderilmesi ve satışa engel bir durumun elektronik olarak kontrolünün yapılmasına gerek vardır. Bu nedenle hazırlanan sözleşme ile birlikte noterliklerde bulunan vezneye gelinir. Yapılan işlemin vergi, harç, belge ücretleri ve noter ücreti hesaplanarak alınır, hemen ardından elektronik ortamda satış onayı alınarak tahsilat makbuzu kesilir ve sicile bildirim yapılır. Bu aşamada elektronik ortamda yeni sahipler adına tescil işlemi yapılmış olur. Bu işlem sırasında alışılagelmiş noterlik işlemlerinden farklı olarak işlem birkaç dakika sürebilir. Çünkü bu süre içerisinde hem sözleşme bilgileri gönderilmiş, hem satılabilirlik kontrolü yapılmış, hem satış onayı alınmış, hem sicile yeni tescil işlemi yapılmış, hem hesaplama işlemi yapılmış hem de ilgili kurumlara gerekli bildirimler yapılmıştır. Bu sayede noterden çıktıktan sonra ilgili Trafik Tescil bürosuna gitmenize gerek yoktur. Elektronik ortamda kesinti yaşanması durumunda bir süre sonra bu işlemler tekrarlanarak denenebilir. Elektronik ortam dışında satış söz konusu olmadığında iletişimin sağlanamadığı durumlarda satış yapılamaz.

Yeni sahipler adına düzenlenmiş tescile ilişkin belgenin düzenlenmesi: 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren yapılan satışlarda Trafik Tescil belgesini noterlikten alabileceksiniz.

 

Gerekli belgelerin alınması: Her türlü satış ve devir işleminde eski tescil belgesi noter tarafından alınarak iptal edilir. Ayrıca gerekli durumlarda Trafik belgesinin iptali, araç plakasının imhası yapılır.
İşleme dayanak olan vekaletname, imza sirküleri, tahsis belgesi gibi belgelerin örnekleri alınarak işleme eklenir.

 

Varsa seferberlik görev emrinin alıcıya tebliğ edilmesi: Satılan aracın üzerinde kayıtlı sefer görev emri bulunması durumunda satıcının bu belgeyi de göstermesi zorunludur. Bu durumda sefer görev emri noter tarafından alıcıya tebliğ edilerek bir örneği noterliğin bulunduğu ildeki İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne noter tarafından posta ile gönderilecektir. Bu durumdaki satış işlemlerinde posta ücreti de tahsil edilecektir.

Araç Satış Noter Bedeli için linki tıklayınız.

 

NOTERDE ARAÇ SATIŞ SONRASI YAPILACAKLAR

 

Tescil Belgelerini Teslim Alma: 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren yapılan satışlarda Trafik Tescil belgesini noterlikten alabileceksiniz.

 

Zorunlu Trafik Sigortası: Yeni alıcı 10 gün içinde satın aldığı araca ait Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmak zorundadır.

 

arac-noter-satis-masraf

NOTER ARAÇ SATIŞ İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ SORULAR

Noter satış işlemi yapıldıktan sonra trafik tescil bürosuna gidilecek durumlar nedir?

 

Noterlikte yapılan satış ve devir işlemi sırasında araca ait yeni tescil bilgisi otomatik olarak yapılmış olur. 
Bazı özel durumlar bunun istaisnası olabilir.

 

Satış yapıldı bilgilerim ne zaman sicile kaydolur?

Satış ve devir işlemi yapıldığı anda sicil kaydı yapılır. İşlem sonucunda verilen Tescile ilişkin belge yeni sicil kayıtları esas alınarak hazırlanmıştır.

 

Tescil Belgemi ( Ruhsatı) kaybettim satış yapabilirmiyim?

Evet, tescil belgenizi kaybetmeniz durumunda belge zayi bildirimini trafik tescil bürosuna yapmış iseniz yeni tescil belgesi çıkartmadan satış yapabilirsiniz. Ancak bu bildirimin tescil bürosuna yapılması şarttır. Noterlerde yapılan bildirimler kabul edilmez..

 

Tescil belgemde satılamaz (Haciz, rehin) şerhi var aracımı satabilir miyim?

Eğer haciz ya da rehine neden olan şerhler için muvafakat var ise, Muvafakatlı satış işlemi yapabilirsiniz. İşlemin elektronik olarak yapılabilmesi için muvafakatların da elektronik ortamda işlenmiş olması gerekmektedir. Muvafakatı işlenmeyen kısıtlamalar için trafik tescil bürosuna başvurabilirsiniz. Muvafakat girişleri noterler tarafından yapılamaz.??

 

Bankaya kredi borcumu ödedim borcun bitme yazısını aldım bununla satış yapabilir miyim?

 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren bu tür işlemler belge üzerinden yapılmayacaktır. Rehnin ya da haczin kaldırıldığına dair işlem elektronik ortamda yapılmamış ise satış yapamazsınız.

 

Trafik Belgesi Yenileme Noter de yapılabilir mi?

Trafik Belgesi uygulaması kaldırılmıştır.

 

Noter Çalışma Saatleri

Noterlik dairelerinde günlük çalışma saatleri, bulundukları yerlerdeki diğer resmi dairelerle birlikte başlamaktadır. Bitiş saatleri ise her yıl noter odaları tarafından belirlenmektedir. Bu da resmi dairelerle aynı saatte veya en çok bir saat sonra olabilir.

 

Aracımı Hangi Noterde Satabilirim?

Elektronik ortamda araç satışlarını Türkiye’deki tüm 1, 2 ve 3. sınıf noterliklerde yapabilirsiniz. Geçici Noter sıfatı ile yerel adliyelerde görev yapan 4. Sınıf Noterliklerde elektronik ortamda araç satış işlemi yapılmayacaktır.

 

Araç Noter Satış İşlemleri Ne Kadar Sürer

Normal şartlarda noter satış işleminin en uzun aşaması sözleşmenin hazırlanma aşamasıdır. İşleminize başlandıktan sonra yaklaşık 15-20 dk. içinde satış, devir ve tescil işlemi tamamlanır. İşlem elektronik ortamda yapılacağından Noterlikler ile Türkiye Noterler Birliği (TNB) ya da TNB ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasındaki iletişim kesintileri durumunda işlem yapılamaz.

 

Noter Satış İşlemi Yarım Kalınca Ne Olur?

İşleminiz tahakkuk aşamasına gelmeden önce yarım kaldı ise sicil kayıtları halen değiştirilmediğinden noter satış işlemi gerçekleşmez. Bu durumda araç satış işlemine yeniden başlanabilir. Satış işlemi araç teknik veya araç sahibi bilgileri eksikliklerinden dolayı satılamıyor ise satışa engel durumun kaldırılması için satıcı Trafik Tescil Bürosuna yönlendirilir. Tahakkuk aşamasında işleminiz kesintiye uğradıysa Noter veya noter yetkilisi size yapabilecekleriniz konusunda yardımcı olacaktır. Tescile ilişkin belgenin düzenlenerek size verilmiş olması işlemin tamamlandığı anlamına gelir.

 

Noter aşamasına gelindiğinde muhtemelen alım esnasında dikkat edilmesi gerekenler hususu geçmiş olur fakat yine de son alımı yapmadan önce

Araç alırken nelere dikkat edilir? yazımızı okumak için linki tıklayınız.

 

1 Şubat 2018 öncesi mevzuat şöyleydi. 31.12.2009 tarih ve 27449 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20. maddesinin (d) ve (e) bentlerini değiştiren 5942 sayılı Kanun’un birinci maddesi gereğince , tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri 01.05.2010 tarihinden itibaren , satış veya devri yapılacak araçtan dolayı motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, gecikme zammı, vergi cezası ve trafik idari para cezası borcu bulunmadığının tespit edilmesi ve taşıt üzerinde satış ve/veya devri kısıtlayıcı herhangi bir tedbir veya kayıt bulunmaması halinde, araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesi veya trafik tescil kayıtları esas alınarak noterler tarafından elektronik ortamda yapılmaya başlanacaktır.

Bilgi Notu: Araç satış devir tescil işlemleri, şu anki durum itibariyle araç noter satış işlemleri son günlerde hızlı değişim içerdiğinden bazı bilgileri güncel tutabilmekte güçlük çekmekteyiz. Bu konuda bizleri uyaran kullanıcılara ayrıca teşekkür ederiz.

 

Anahtar İfadeler: araç satış işlemleri, araç devir işlemleri, araç tescil işlemleri, araç ruhsat işlemleri, araç alım satım işlemleri, araç satış noter masrafı

Son Güncelleme: Pazartesi, 02 Nisan 2018 13:16
 
Telif Hakkı © 2008 - 2018 Arac.Muayenesi.com . Tüm Hakları Saklıdır.
Araç Muayene ve araç sorgulama ile ilgili bilgiler bulunmaktdır.